Sajam turizma 2025

Ljubovija - idealna destinacija za rekreativce i ljubitelje istorije!

Ukoliko tražite domaću destinaciju za odmor, predlažemo da "skoknete" do zapadne Srbije i posetite Ljuboviju. Ova opština smeštena na području Azbukovice krije bogatu turističku ponudu. Ljubitelji reakreativnog, aktivnog turizima mogu uživati u raftingu i splavarenju rekom Drinom, kao i u ribolovu, biciklizmu, planinarenju. Zaljubljenike u istoriju i arhitekturu, ovde čekaju brojne kulturno-istorijske znamenitosti. Navodimo ih u nastavku teksta.


Opština Ljubovija

Ljubovija je naselje u Podrinju, na ušću reke Ljuboviđe u Drinu. Okružena je brdima Kik, Nemić i Kršino brdo. Opština ima blizu 15 000 stanovnika, a Ljubovija kao centar opštine oko 4 000 stanovnika. Imenovana je po begu Ljuboviću koji je, u vreme društvenog i ekonomskog uspona, sagradio kulu iznad žitorodnog polja pored Drine Drabića. Područje na kome se nalazi opština Ljubovija naziva se Azbukovica.
Za opštinu Ljuboviju kažu da je jedno od najlepših mesta u Srbiji. Može se pohvaliti nestvarnim prirodnim predelima. Smeštena je na obali reke Drine, uronjena u čist vazduh, okružena šumama i planinama sa bogatom florom i faunom. Planina Bobija smatra se "krovom Azbukovice" sa najvišim vrhom Tornička Bobija od 1.272 metra. Azbukovicu preseca nekoliko bujnih reka koje se ulivaju u Drinu a najpoznatije su Trešnjica i Ljuboviđa koje su bogate pastrmkom.
Ljubitelji planinarenja mogu markiranim planinarskim stazama da upoznaju bajkovite predele Azbukovice, a odlična je destinacija i za ljubitelje biciklizma. Reka Drina, bistra i brza, koja kroz ovu opštinu teče dužinom od neverovatnih 40 kilometara, jedno je od omiljenih odredišta ribolovaca. Tu je i splavarenje Drinom, jedinstveno iskustvo zbog lepote, smaragdne boje i živog karaktera ove neverovatne reke. Drinska regata Ljubovija je turistički brend, zaštitni znak opštine Ljubovija, njen pečat na turističkoj mapi i jedna od najvećih manifestacija u Srbiji.


Drinska regata Ljubovija

Ipak, područje opštine Ljubovija može se pohvaliti ne samo prirodnim lepotama, već i brojnim spomenicima.
Zanimljiv je podatak da je područje opštine Ljubovija bilo naseljeno još u praistoriji o čemu svedoče nalazi iz nadgrobnih humki u selu Lonjinu i gradskom naselju Rujevac. Kroz srednji vek Azbukovica je bila u sastavu Vizantije i srpskih država a sve to vreme radili su rudnici olova u Crnči i Lipniku. Na ovo područje Turci su došli odmah posle pada Smedereva, 1460. godine. Ljubovija je 1860. godine postala sresko mesto, a 1871. godine, ukazom Milana Obrenovića, varošica.
Različiti vladari i istorijska zbivanja na ovom području tokom vekova, ostavili su materijalni trag - spomenike koji čekaju da ih posetite. Mi smo za vas izdvojili četiri spomenika.

Rimski most ušuškan u nestvarnoj prirodnoj lepoti

Istorija ovog kraja seže u daleku prošlost. Dokaz je Rimski most koji preseca reku Ljuboviđu, na samo 12 kilometara od centra Ljubovije. Upisan je u registar Zavoda za zaštitu spomenika kulture kao nepokretno dobro od kulturnog značaja 1982. godine, a spomenikom kulture proglašen je 1983. godine, kao Stari most na reci Ljuboviđi.


Rimski most na reci Ljuboviđi

Ovaj kameni most bio je glavna saobraćajnica rimskih imperatora na tom području. Rimljani su ga sagradili za potrebe trgovaca koji su transportovali robu preko reke u susednu Bosnu, kao i rude iz rudnika gde se sada nalazi čuveni Soko grad. Kasnije je nastavio da bude trgovački put za vreme vladavine Osmanlija.
Premda su ga Rimljani sagradili kako bi premostili reku koja se nalazila na čvrorištu puteva koji su vodili ka rudnom bogatstvu tog kraja, današnji izgled most je dobio u tursko vreme, u 16. veku.
Zidan od kamena sedra, povezan gvozdenim klamfama, a umesto maltera zalivan tečnim olovom iz obližnjeg rudnika - ovaj most odoleva vekovima. Rimski most je visok 5,5 metara.
Zapravo, u ranoj istoriji na ovom prostoru postojala su dva mosta, jedan je uništila nabujala reka, dok drugi, o kome danas govorimo, hrabro odoleva ćudima plahovite Ljuboviđe.
Njegova belina i elegancija savršeno se uklapaju u divljinu penušavih talasa brze planinske reke i surovosti oštrih stena koje preklapaju obližnja brda.
Ovaj most nalazi se u netaknutoj prirodi i prava je atrakcija za pustolove i zaljubljenike u istoriju. Budući da je na teritoriji Srbije ostalo veoma malo sačuvanih starih kamenih mostova, ovaj na Ljuboviđi predstavlja znameniti primer veštine tadašnjih neimara i građevinarstva.

Crkva brvnara sagrađena bez ijednog eksera

Ova crkva brvnara posvećena je Saboru Svetih 12 Apostola i nalazi se u selu Donja Orovica. Sagrađena je u 19. veku, tj. 1839. godine na temeljima stare crkve koja je porušena tokom Prvog srpskog ustanka. Prema nekim podacima, ta stara crkva je podignuta i obnovljena davne 1693. godine na temeljima srednjovekovne crkve kralja Dragutina.


Crkva brvnara u selu Donja Orovica

Temelji hrama su od tesanog kamena ukopanog u zemlju, zidovi od tesanih hrastovih greda povezanih u lastin rep i ojačanih drvenim klinovima, dok je krov pokriven šindrom. Zanimljiv je podatak da je hram prvobitno bio sagrađen bez ijednog eksera. Na njegovoj gradnji učestvovali su lokalni meštani vični drvodeljskom i tesarskom zanatu.
Na zidovima hrama primetni su manji otvori (puškarnice). Hram je dužine 15,5, širine 6,3 i visine 7,9 metara.
U porti hrama se nalazi šanac i prangija (top) iz 1840. godine.
Za nju je vezan i jedan zanimljiv običaj: momak koji je hteo da se ženi morao je podići prangiju iznad glave i tako dokazati da je spreman za ženidbu.

Hram Preobraženja Gospodnjeg u maniru srednjovekovne moravske škole

Crkva posvećena Sv. Preobraženju građena je od 1932. do 1940. godine u moravskom stilu. Sagrađena je od granitnog kamena.


Hram Preobraženja Gospodnjeg u Ljuboviji

Projekat ove crkve uradio je Vasilije Mihailovič Androsov, arhitekta pri Ministarstvu građevine (projektant glavne pošte u Beogradu). Projekat je urađen u maniru moravske arhitektonske škole sa trikonhalnom osnovom, kupolom i manjim zvonikom na zapadnoj strani, iznad priprate. Spoljne fasade su realizovane u kombinaciji betona i kamena, što objektu daje monumentalan izgled.
Svečano osvećenje hrama je uradio Episkop šabačko-valjevski Gospodin dr. Simeon Stanković 21. septembra 1940. godine. Ikonostas je urađen od slavonskog hrasta, a rezbario ga je Aleksandar Petrovič Redkin, dok je za ikone na ikonostasu bio zadužen Ivan Dikej.
Petnaest zidnih ikona al-seko tehnike oslikao je 1968. godine prof. arhimandrit Nikodim Brkić iz Zemuna. Tokom jula i avgusta 1975. godine hram je pokriven bakrom. U okviru crkve nalazi se parohijski dom.
Odlukom Vlade Republike Srbije, a na predlog lokalne samouprave, hram Preobraženja Gospodnjeg u Ljuboviji proglašen je spomenikom kulture. Crkva Preobraženja u Ljuboviji predstavlja odličan primer sakralne arhitekture prve polovine 20. veka, i pored toga što je realizovana u maniru srednjevekovne moravske škole.


Hram Preobraženja Gospodnjeg u Ljuboviji

Manastir Sveti Nikolaj Srpski sa 10 kapela

Manastir Sveti Nikolaj Srpski smešten je u podnožju Sokolske planine, ispod najvišeg vrha Rožnja, udaljen od Ljubovije oko 15 kilometara. Predstavlja prirodnu granicu između Azbukovice i Rađevine.
Ova sakralna građevina posvećena je Svetom vladiki Nikolaju Velimiroviću.
Ovaj manastir koji se nalazi ispod Soko grada podigao je Njegovo preosveštenstvo episkop šabački Lavrentije.


Manastir Sveti Nikolaj Srpski

Sa gradnjom manastira se započelo 1993. godine, a krajem 20. i početkom 21. veka već je izgrađen impozantan manastirski kompleks. Na steni iznad manastira podignut je pozlaćeni krst. Iznad manastira je spomenik episkopu Nikolaju, a na putu od manastira do krsta postoji 10 kapela od kamena sa ispisanim božijim zapovestima.
Ljubovija je destinacija koja spaja netaknutu prirodu, bogatu istoriju i raznovrsne turističke sadržaje. Bilo da ste ljubitelj splavarenja, planinskih staza i pešačenja, biciklizma, ribolova ili istraživanja kulturno-istorijskih spomenika, ovaj kraj nudi nezaboravna iskustva. Od rimskog mosta, preko crkava sa autentičnom arhitekturom, do prelepih predela Azbukovice, Ljubovija je pravo mesto za sve one koji žele da otkriju skrivene dragulje zapadne Srbije. Ako još niste posetili ovaj kraj, sada je pravi trenutak da ga stavite na listu svojih narednih putovanja!

Preuzeto sa:
https://www.daibau.rs/Ljubovija_idealna_destinacija_za_rekreativce_i_ljubitelje_istorije